Altın kritik güne odaklandı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD tarafında açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında kayıplar vermeye başlayan kur, bu kayıplarını yeni günde daha da derinleştiriyor.

Dünü 2.287 – 2.310 aralığında geçiren ons altın günü 2.310 dolar seviyesinde geride bıraktı. Haftanın ikinci işlem gününde ise 08.40’ta 2.298 dolar seviyesinde kan kaybına devam ediyor. Cuma günü 2,387 dolar seviyesinden yükselişine mola veren altın, düşüşlerini yeni güne taşıdı.

GRAM ALTINDA SON GELİŞMELER

Gram altın, ons altındaki derin kayıplar ve dolar kurundaki sakin seyrin etkisiyle aşağı yönlü bir eğilim sergiliyor. Dünü 2,386 – 2,408 TL aralığında tamamlayan gram altın dünü 2.402 TL’den kapattı. Yeni günde ise aynı saat diliminde 2.391 TL’de satıcılı bir seyir sergiliyor.

Grama altın, geçtiğimiz hafta tozu dumana katarak sert yükselişler sergiledikten sora piyasalarda yaşanan gelişmelerin etkisiyle, kazançlarını silerek aşağı yönlü bir eğilim sergiliyor.

Haziran ayına pozitif başlangıç yapan gram altın 2,397 TL’den tepki alımı başlatarak, yükselen kanal formasyonu oluşturarak, 2,477 TL’ye kadar yükseldikten sonra, bu kanalın aşağı yönlü kırılım başlattığı görülüyor.

KÜRESEL GELİŞMELER

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler emtia piyasaları üzerinde etkili oluyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 272 bin ile beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından kayıplar veren altın fiyatları, yarın açıklanacak olan ABD tarafından açıklanacak olan FED faiz kararına odaklandı.

FED’in faizlerde değişiklik yapamadan faizleri yüzde 5,50 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Toplantının ardından FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma piyasalar tarafından dört gözle bekleniyor.

Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nda yaşanan gelişmelerde piyasaları etkiliyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bankasının temkinli adımlar atacağını söyleyerek, haziran ayındaki faiz indirimini hızlı bir şekilde yenilerinin takip etmeyeceği mesajını piyasalara verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x